Spływy kajakowe Rospuda

Drugim słynnym szlakiem kajakowym jest szlak rzeki Rospudy. Trochę bardziej wymagający pod względem umiejętności prowadzenia kajaka dostarcza wielu niezwykłych wrażeń. Trasa jest bardzo zróżnicowana pod kątem trudności. Liczne głazy, mielizny oraz drzewa, sprawiają, że spływ kajakowy Rospuda dostarcza wiele dodatkowych wrażeń. Rzeka Rospuda jest idealna pod spływy kajakowe, dlatego też, zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił na tej trasie. Szlak ten jest nieco dłuższy od Czarnej Hańczy. Trasa wyznaczona od jeziora Czarnego Filipowskiego do jeziora Necko liczy 75 km. Kajaki na rzece Rospuda zapewniają fantastyczne widoki oraz niezapomniane chwile.

Mniej znanymi, ale równie niezwykłymi pod względem atrakcyjności są szlaki rzek Szeszupy, Marychy i Szelmentki. Polecane są głównie dla tych, którzy już spływali poprzednimi rzekami i chcą spróbować czegoś nowego. Każda z rzek oferuje coś innego, dlatego też, warto sprawdzić każdą z nich. Ciężko jest wybrać najlepsze rozwiązanie. Z tego powodu proponujemy zapoznać się z każdym szlakiem, aby samemu zadecydować, który z nich jest tym najlepszym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie spływów Czarną Hańczą lub Rospudą należy przedstawić swój poziom zaawansowania oraz swoje oczekiwania instruktorowi, który z pewnością doradzi, jaki szlak będzie odpowiedni dla uczestników spływu kajakowego.

Na kajaki do Rospudy

Poszukiwacze bardziej ekstremalnych wrażeń wybiorą natomiast spływy kajakowe Rospuda. Rzeka charakteryzuje się wąskim i krętym korytem, a szlak prowadzi przez jeziora, lasy i łąki, dlatego może być nieco bardziej wymagający. Obecność specjalistów pozwala jednak wybrać się w podróż nawet początkującym uczestnikom. Świętnie będą się czuli również amatorzy sportów wodnych.

Kajakarze mogą trafić na liczne przeszkody. Wartki prąd rzeki i napotykane konary drzew to nieodłączny element wodnej podróży. Dla bardziej zapalonych pływaków takie wrażenia będą dodatkową atrakcją. Balansowanie na rwącym potoku może być niezapomnianym przeżyciem. Osoby z mniejszym doświadczeniem nie muszą się obawiać. Kajaki Rospuda dają do dyspozycji sprawny i przygotowany sprzęt, a także towarzystwo profesjonalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo w trakcie wyprawy.

Brzegi Rospudy są niezwykle urozmaicone. Wody przepływają przez łańcuch dziewięciu polodowcowych jezior. Na szczególną uwagę zasługują również torfowiska, tereny silnie porośnięte mchem, a także leśny kompleks Puszczy Augustowskiej. Dolina jest domem dla niezwykle rzadkich roślin i zwierząt, które podlegają ochronie prawnej. Miłośnicy bogatej fauny i flory będą mieli okazję zobaczyć ciekawe okazy gatunków chronionych.

Na spływ kajakowy Rospuda trzeba przeznaczyć trochę więcej czasu. Trasa od jeziora Czarnego Filipowskiego do jeziora Necko wynosi 75 kilometrów. Warto zaplanować kilkudniowy wyjazd, aby móc skorzystać z wszystkich okolicznych atrakcji.


Strony internetowe ONAVI.pl